Tíz évvel ezelőtt néhai Emődy Dániel, a Pro Patria Alapítvány Simonyi Óbester Regionális Szervezet akkori elnöke kezdeményezte, hogy a Magyar Honvédség Debrecenben működő toborzójának épülete felvegye barbácsi és vitézvári báró Simonyi József ezredes, ismertebb nevén Simonyi óbester, legendás hírű huszártiszt nevét. A névadományozó ünnepségre a Honvéd Vezérkar főnök parancsa alapján, Simonyi óbester Debrecen városába érkezésének 190. évfordulóján, 2008. szeptember 23-án került sor.

Az azóta eltelt tíz évben a központ aktívan részt vesz Simonyi óbester emlékének ápolásában. Ennek egyik leglátványosabb mozzanata minden évben a névadományozás évfordulóján megrendezett megemlékezés, illetve toborzó emlékfutás.
A Hajdúnánás-Debrecen közötti maratoni, negyvenkét kilométeres táv leküzdésére idén immár tizenegyedik alkalommal került sor. Az emlékfutás első állomásán Szólláth Tibor, Hajdúnánás polgármestere a település megjelent diákjaival közösen megkoszorúzta Simonyi óbester emléktábláját, majd ünnepélyes keretek között elindította az emlékfutást.
A Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégium növendékeiből, valamint önkéntes tartalékos katonákból álló csapatot Hajdúdorogon Csige Tamás polgármester fogadta, akiket a vállalkozó kedvű helyi diákok futva kísértek a város határáig.
Hajdúböszörményben a Hajdúsági Múzeumban várták a futókat. Az intézmény udvarán Sőrés István alpolgármester köszöntötte a résztvevőket, majd közösen megkoszorúzták Simonyi József ezredes emlékművét.

A futók délben érkeztek meg a Nagysándor József laktanyába. A célba érkezéskor Garda Árpád tartalékos főhadnagy adta át Nagy Zoltán alezredesnek, az MH KIKNYP debreceni központparancsnokának a kopjafát, melyre a városok polgármesterei ezúttal is emlékszalagot tűztek.
Az ünnepi ceremónián Oláh László nyugállományú alezredes, a Bocskai István Bajtársi Egyesület aktivistája emlékezett meg Simonyi óbester életútjáról és Debrecenhez fűződő viszonyáról. Felelevenítette Simonyi katonai szolgálatát valamint a városért tett erőfeszítéseit, a róla elnevezett út megépítését, fásítását, a Hadi Árvaház létesítését, az első hadijátékok szervezését, és a Nagyerdő hasznosításának, valamint a gyógyfürdő építésének javaslatát is.
Ezt követően Tóth Imre őrnagy, toborzó részlegvezető beszédében kiemelte: a debreceni toborzók a névadó örökségét szem előtt tartva, az általa képviselt értékek mentén haladva végzik munkájukat.

„Tapasztalható, érzékelhető, sőt bátran kijelenthető, hogy a megyében a mai napig nagy a presztízse a katonai szolgálatnak, melyet a toborzás során elért eredmények, számok is igazolnak. Ezek a számok azonban felelősséget is rejtenek magukban. A toborzó iroda munkatársai jelentik a kaput a társadalom és a honvédség között, a toborzó katonák munkájuk során a Magyar Honvédség egészét képviselik, hiszen a katonai szolgálat iránt érdeklődők velük találkoznak először, rajtuk keresztül ismerik meg és ítélik meg a Magyar Honvédséget. Éppen ezért nagyon fontos, hogy munkánkat mindenkor magas szakmai színvonalon, empatikusan, a honvédségi előírásoknak maximálisan eleget téve végezzük” – fogalmazott az őrnagy.
Az ünnepi beszédek után a toborzó iroda falán elhelyezett emléktáblán koszorút helyezett el a Pro Patria Alapítvány Simonyi Óbester Regionális Szervezet képviseletében Emődy Kincső és Emődy Botond, valamint Czill István alezredes, az MH Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokság megyei Előkészítő Részlegének részlegvezetője és Nagy Zoltán alezredes.
A rendezvény zárásaként a résztvevők megtekinthették az Oláh László nyugállományú alezredes által összeállított, Simonyi József óbester életéről és munkásságáról szóló tablókiállítást.

Fotó: Punku Szabolcs törzszászlós, Várkonyi Zsolt zászlós