A 2016 km-es váltófutás április 13-án ünnepélyes keretek között indult útjára Budapestről, és 27 napos futóidővel valamennyi megyét, összesen több mint 200 települést érintve május 20-án érkezik vissza a fővárosba. A váltó tagjai Nógrád, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyét érintve április 20-án fél 12 körül lépték át a megyehatárt, és 11:50-kor érkeztek meg Téglás településre. Ezt követően a futók Hajdúhadház és Bocskaikert érintésével érték el a Debrecen táblát. A Nagyerdei Stadionnál lévő Ködszínháznál mintegy 1000 fő várta a futókat, hogy közösen tegyék meg az utolsó három kilométeres szakaszt Debrecen főteréig.

A Kossuth téren ezzel egy időben megkezdődött az „Egészség, sport, honvédelem” elnevezésű rendezvény, ahol a sporttal és a katonai hivatással összefüggő színes programkavalkád várta az érdeklődőket a legfiatalabbaktól egészen az idősebbekig. Az első fellépő, a Debreceni Helyőrségi Zenekar és Szijjártó Blanka, a Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégium tanulójának közös műsorára már több száz érdeklődő gyűlt össze a téren, így Komolay Szabolcs, Debrecen Megyei Jogú Város alpolgármestere már jókora tömeg előtt köszöntötte a váltófutás beérkező tagját, Kállai László tartalékos főtörzsőrmestert. A stafétabot mögött az Országzászló érkezett, amelyet Boldog Ádám törzsőrmester, Szalkai János őrmester, Dóka Mátyás szakaszvezető és Dóka Szilárd szakaszvezető az MH 5. Bocskai István Lövészdandár, illetve Rácz Károly őrnagy, Tarcsi Éva törzszászlós, Gulyásné Kovács Rita zászlós és Pusztai Imre tartalékos főtörzsőrmester az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság 2. Katonai Igazgatási Központjának katonái hoztak be a térre.

Őket követte Debrecen város lobogója, a zászlót a Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégium, valamint a Derecskei I. Rákóczi György Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium diákjai hozták. (Név szerint: Hajdu Zoltán, Tóth Csaba, Vida Ádám, Papp Tibor, Bikkes Máté, Méhes Roland, Szeredi Marcell, Zima László.) A beérkezést követően a két iskola színes pólóba öltözött diákjai – akik együtt futottak a katonákkal – a Nagytemplom előtt az olimpiai öt karikát is megjelenítették, ami osztatlan sikert aratott a jelenlévők körében.
A történelmi zászlók sorfala között megérkező stafétabotra – a város támogatása jeléül – Komolay Szabolcs alpolgármester díszszalagot kötött, és további erőt és kitartást kívánt a futóknak.

Ezt követően Vanyur Tibor ezredes, a „Toborzó Országfutás 2016” rendezvényt szervező MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság parancsnoka a szervezésben nyújtott együttműködő támogatásért emlékplakett adományozott Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata részére.

Ezután Takács Attila dandártábornok, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnoka adta át a díjakat a dandár csapatünnepe alkalmából szervezett sportversenyek helyezettjeinek.
A nap további részében a Honvéd Együttes, a Debreceni Honvéd Táncegyüttes és az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár Különleges Díszelgő Csoportjának programját tekinthették meg az érdeklődők. A művészeti produkciók mellett különböző közelharc bemutatók és a Magyar Szablyavívó Egyesület Debreceni Iskolájának katonai szablyavívó bemutatója várta az érdeklődőket. Ezekkel párhuzamosan a főtéren lévő standokon honvédségi technikai eszközök, hagyományőrző és sportegyesületek kiállításai is megtekinthetők voltak egészen este hat óráig.

A program keretében egészségügyi tanácsadást és szűrővizsgálatokat biztosítottak a Magyar Vöröskereszt Hajdú-Bihar Megyei Szervezetének munkatársai.
A futás során a katonák megemlékeznek a magyar nemzet számára fontos történelmi eseményekről és azokról a katonahősökről, akik életüket áldozták a hazáért. Április 20-án három helyszínen tartottak koszorúzással egybekötött megemlékezést: Hajdúhadházon az I. világháborús magyar hősi emlékműnél, illetve Debrecenben a Kossuth Laktanyában található Békessy Béla I. világháborús emlékműnél, valamint a Magyar Fájdalom Szobránál.

„Köszönettel tartozunk a média munkatársainak, azoknak a magánszemélyeknek, egyesületeknek és szervezeteknek, amelyek segítették és támogatták a munkánkat abban, hogy ilyen nagyszabású, mindenki számára élményt nyújtó, különleges rendezvényt tudtunk szervezni Debrecen főterére” – tudtuk meg a nap végén Nagy Zoltán alezredestől, az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság 2. Katonai Igazgatási Központ parancsnokától.

„A megye és a város vezetői készséggel álltak az esemény mellé, és minden szükséges feltételt biztosítottak részünkre. Külön köszönet illeti a Debreceni Sportcentrumot, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Debreceni Tankerületét, a Debreceni Szakképzési Centrumot és minden olyan szervezetet, intézményt, akik támogatása révén ilyen sokan csatlakoztak a kezdeményezéshez a Nagyerdőn, illetve várták a futókat a Kossuth téren. Emellett természetesen köszönjük a rendőri biztosítást, a rendezvényen fellépő, illetve kiállító művészeknek és egyesületeknek a részvételt, hiszen általuk valósulhatott meg ez a rendkívüli, valóban színvonalas esemény.”
A futás április 21-én folytatta útját, amikor is Hajdúszovát-Földes-Sáp-Bihartorda-Nagyrábé-Biharnagybajom érintésével hagyja el Hajdú-Bihar megyét a katonai váltó.
Fotó: Matey István (Hajdú-Bihari Napló), Várkonyi Zsolt főtörzsőrmester